Bu İçeriğin Okunma Sayısı: 11305
Geri Sayım Başladı Çile Bitecek
Salı, 19 Ağustos 2014 13:41
Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında uzun yıllardır yapılması beklenen Çatalzeytin- Cide arasındaki mesafede proje çalışmaları hız kazandı
Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Kastamonu sahil yolundaki çalışmaların mevsim ve arazi şartlarının zorluğu sebebiyle sona bırakıldığını, projenin ihale sürecine girmesine az bir zaman kaldığını söyledi.

Kurucaşile ile Cide arası yol yapım çalışmalarının yüksek planlama kurulundan geçtiğini ve ihale aşamasında olduğunu belirten Gülşen, Cide ve Sinop arasındaki sahil yolu çalışmaları hakkında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’la görüşme yaptığını söyledi. Gülşen, “Bakanımız Kastamonu ziyaretinde bize Cide ve Sinop arası sahil yolu proje çalışmalarına devam edildiğini, hatta sona yaklaşıldığını aktardı.” dedi.

 

 

“Karadeniz Sahil Yolu”

Sinop'tan başlayıp Artvin Hopa, Gürcistan Sarp Sınır Kapısı'nda sona eren 604 kilometrelik Karadeniz Sahil Yolu’nun yapılış amacı, Karadeniz karayolunu güvenli ve kısa hale getirmek, ticareti ve turizmi artırmak.

Karadeniz Sahil Yolu’nun Sinop'tan Sarp'a kadar 7 il, 64 ilçe, 17 bucak merkezi, 10 liman, 4 havaalanı ve birçok yerleşim birimine hizmet vermesi düşünülüyor.

Karadeniz Sahil Yolu’nun biten bölümünde 263 adet köprü, 41 kilometre uzunluğunda 12 adet tek tüp tünel, 18,5 kilometre uzunluğunda 20 adet çift tüp tünel yer alıyor.

Karadeniz Sahil Yolu’nun biten bölümünde 263 adet köprü, 41 kilometre uzunluğunda 12 adet tek tüp tünel, 18,5 kilometre uzunluğunda 20 adet çift tüp tünel yer alıyor.

 

Sinop-Samsun arası tamam gibi

*Birbirine uzaklığı 152 kilometre olan Sinop-Samsun arasındaki mesafe, 36,4 kilometrelik Gerze -Yakakent bölümünde yapım çalışmaları devam eden 5 adet viyadük, 2 adet tünel, 8 adet köprülü kavşak, 7 adet hemzemin kavşağın bitmesiyle kısalacak.

Sinop-Samsun yolunu bir buçuk saate indirecek olan, Karadeniz Sahil Yolu'nun önemli noktalarından viyadüklü Çiftlik, Demirciköyü ve Gerze tünelleri trafiğe açıldı.  

Bartın-Kurucaşile arası bitirilmek üzere

Proje kapsamında Bartın - Kurucaşile arasındaki 52 kilometrelik mesafe 5 tünel, 9 köprü ve 2 viyadükle geçilmiş olacak.

Artvin’den İstanbul’a sahil boyu

Karadeniz Sahil Yolu Artvin’in Hopa ilçesinde başlayarak Kastamonu ve Bartın’a, buradan Zonguldak ve Ereğli üzerinden 3. Boğaz Köprüsü’ne bağlanacak. Proje tamamlandığında Hopa’dan yola çıkan sürücüler duble yolla birlikte İstanbul’a yapılacak olan 3. Boğaz Köprüsü’ne direkt ulaşacak.

Cide ve İnebolu uçacak

Gürcistan Sarp sınır kapısı, Artvin Hopa üzerinden başlayarak Sinop, Kastamonu, Bartın ve Zonguldak üzerinden 3. Boğaz Köprüsü’ne bağlanması planlanan Karadeniz Sahil Yolu Projesi’nin Kastamonu’yu uçurması bekleniyor.

Karadeniz Sahil Yolu’nun başlanmayan tek güzergâhı Kastamonu bölümünün tamamlanmasıyla ulaşımdaki problemler son bulacak.

Böylece;

* Çatalzeytin, Abana, Bozkurt, İnebolu, Doğanyurt ve Cide ilçeleriyle Karadeniz’in 171 kilometre ile en uzun sahil şeridine sahip olan Kastamonu, virajlı yollardan kurtulup turizm hedefine yoğunlaşabilecek.

* Projenin hayata geçmesiyle sahil ilçelerine yakın olan Seydiler ve Küre’ye de fayda sağlayacak.

*Turizm faaliyetlerinden büyük beklentisi olan Cide ve İnebolu’da var olan liman işletmeciliği, hayata geçecek ulaşım ağıyla daha fazla büyüyecek.

*Virajlı ve tek şeritli yollar sebebiyle ulaşımda en çok zarar gören Cide’ye yapılacak 52 kilometrelik ana arter, sadece onlarca köydeki ulaşım sorununa çözüm bulmakla kalmayacak, Kastamonu’nun en uzun sahil şeridine sahip olan Cide koylarıyla turizmde söz sahibi olacak.

Kaynak: http://www.istamonu.com

 
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....
Yeni duyuru yok..
Yaklaşan yeni duyuru yok.....

Davulcu Rıza Tekeş
izlemek için tıklayın


Sizden Gelen Videoları
Bu Alanda Yayınlamaya
Devam Ediyoruz. Yayınlanmasını
İstediğiniz Video Var ise Bize Videonun
Adresi ile Birlikta Mail Atın..
Bu Ay Seçilen Video
Anonim
Bir Video... Mail atmak için bu bağlantıya
Tıklayınız...

Onursal Başkan'ın Mesajı
Onursal Başkan Mehmet Temel {rokbox title=|Mehmet Temel Özgeçmiş|| text=|H...
Başkan İle İletişime Geç
E-Posta: baskan@deliktas.org, baskan@haciibrahim.org Direkt Mesaj Gönder Başkan Te...

Köyümüzden Popüler Haberler

Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehir
Kastamonu - 5 Vakit 1 Şehi...
Kültür Aşı İnebolu'da
Geçtimiz Ramazan Ayında Atv...

Dernekten Popüler Haberler

Köçekler Beyaz'da
Köçekler Beyaz&...
Piknik Fotografları Eklendi
06 06 2010 Tarihinde Düzenle...

Rastgele Haberler

Hafriyat çalışması heyelana yol açtı
İnebolu ilçesinde, bir in...